- aktualizováno 30.6.2024 -
Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických - 3.8.2024

- kliknutím na obrázek se plakát otevře větší v novém okně -

- kliknutím na obrázek se mapka otevře větší v novém okně -
bod 1 označuje místo konání akce
GPS: 50°20'53.751"N, 14°28'10.197"EPROGRAM AKCE
DOPRAVNÍ INFORMACE
INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY TURNAJE


BITEVNÍ DVANÁCTERO ANEB KODEX BITVY NA MĚLNÍKU
NÁVŠTĚVNICKÉ SEDMERO ANEB KODEX NÁVŠTĚVNÍKA BITVY NA MĚLNÍKU


MĚLNICKÁ PRDA - střelecká soutěž


ZAJÍMAVOST letošního ročníku akce Bitva na Mělníku - akce se koná v rámci oslav 750 let města Mělník a součet stáří skupin historického šermu, které jsou již na bitvu přihlášeny, činí právě přesně těchto 750 let historie.

Tak a máme tu již dvanáctý ročník naší akce: "Bitva na Mělníku aneb dvanáctá bitva Rytířů Mělnických - 3.8.2024", kterou opět pořádají Rytíři Mělničtí za pomoci jejich přátel z SHŠ Bakaláři. Akce se jako v letech minulých koná v prostoru Hořínského parku. Kdo zde již byl, ví jak nádhernou kulisu nám na akci dělá i zámek Mělník. Bude to akce trochu jiná než předchozích jedenáct ročníků. Změna nebude velká, ale rozhodně výrazná.

Příběh letošní bitvy bude v duchu příběhu, který se odehrává na konci 13.století, a to těsně před a po roce 1274. Proč toto datum? Právě roku 1274 je město Mělník poprvé písemně zmíněno Přemyslem Otakarem II., králem železným a zlatým. Je tomu již 750 let a my vás rádi přeneseme do tohoto období, kdy Evropa je zmítána nepokoji, kdy Litevci se pokouší z českých rukou vyrvat město Královec (Kaliningrad) a u nás doma v Čechách podlý Záviš z Falkenštejna usiluje o Kunhůtu Uherskou manželku našeho krále Přemysla Otakara II. Čeká vás příběh válečných bitev, pravé lásky, podlé zrady, kruté smrti a spravedlivé odplaty.

Poprvé v dějinách šermířských bitev bude to, že během bitvy bude hudba hraná živě v podání kapely Blue Cimbál, pro kterou složil hudbu a text Roman Veverka. Nikdy nikdo nic zatím něco podobného neudělal, proto to bude překvapení nejen pro vás diváky, ale i pro nás účastníky a pořadatele.

Zajímá vás jak tento příběh bitvy dopadne? Přijďte se podívat 3.8.2024.

Dobově bude tento příběh zařazen do konce 13.století, proto se dějově opřeme oděním o období gotiky, ale vzhledem k potřebám postav udatných litevců a uherských válečníků jsou vítáni i zástupci RS (vikingové). Jistě si páni vyznávající gotiku rádi poměří v bitvě své umění s pány vikingy.

Důležité upozornění se týká krytí hlavy. Bez přilby nebude nikdo vpuštěn do hlavních bojů, které by letos měly být opravdu velké. Jedinou vyjímku tvoří hlavní postavy příběhu.

Místem konání akce "Bitva na Mělníku aneb Dvanáctá bitva Rytířů Mělnických - 3.8.2024" bude již po dvanácté v Hořínském parku u Mělníka. Výše je uveden odkaz na mapku a nebo použijte souřadnice GPS: 50°20'53.751"N, 14°28'10.197"E

Termín konání je od 2.8.2024 do 4.8.2024. V pátek 2.8.2024 bude nájezd šermířů. V sobotu 3.8.2024 dopoledne nácvik, ve 14:00 zahájení akce, odpoledne cca v 18:00 vlastní bitva. Cca v 15:00 bude uspořádán turnaj o věcné ceny (jako v letech minulých to budou klobásky, salámky, keramika z výtvarné dílny Kopretina a mělnická vína). V neděli 4.8.2024 balení, úklid a odjezd do vašich domovů.

Vlastní program celé akce pro návštěvníky bude od 3.8.2024 14:00 do 3.8.2024 22:00

Jakékoliv dotazy ohledně zbrojí, zbraní v případě vašich nejasností konzultovány. Pokud budete váhat, tak nám pošlete maila s fotkou a my vám rádi řekneme jestli je to ok či nikolivěk. Stánkaři, kteří se budou této akce účastnit se musí povinně nahlásit buď na e-mail: petr@rytirimelnicti.cz nebo martina@rytirimelnicti.cz, nebo telefonicky na telefony 724 658 955 (Petr), 724 658 954 (Martina).

Důležitou informací je skutečnost, že letošní příběh se odehrává ve 13.století za vlády Přemysla Otakara II. krále železného a zlatého, proto v příběhu bitvy nemůžeme poskytnout prostor pro palné zbraně. Ale jelikož vás střelců si vážíme, máme mezi vámi spoustu kamarádů a vy jste vždy byli tou hlasitou ozdobou bitev, které jsme pořádali. Proto jsme si pro vás připravili zbrusu novou střeleckou soutěž, která se bude konat v rámci programu akce, pod názvem Mělnická prda. Jak název napovídá, ano půjde o nejhlasitější výstřel, který bude změřen naší odbornou porotou. Soutěže se mohou zúčastnit pouze otormentované ruční palné zbraně (píšťaly, hákovnice a jim podobné palné zbraně).

Zázemí pro vás účastníky bitvy se snažíme udělat minimálně ve stylu bitev, které jsme pořádali dříve. Ve stručnosti lze jen říci, že na vás čeká slušně velký plac pro dobové stany (bubliny a jiné nedobové stany budou separovány mimo historické stany). Parkování pro vaše ocelové oře (účastníků bitvy, nikoliv návštěvníků) je také zajištěno. Sociální zařízení (toalety, pitná voda). Nesmíme zapomenout uvést, že na vás kdo budete v sobotu na nácviku poukázka na limonádu před bitvou a pivečko po bitvě. Je nutné dbát na pitný režim ;-)

Co s sebou? Pláty, kroužky, prošívky, ale i hadráři si najdou své místo. Meče, sekery, palcáty, dřevcové zbraně také (ale budou redukovány, kdyby měly narušit chod děje a scénáře), luky, kuše ... no prostě si vezměte s čím se vám nejlépe bojuje, tak aby jste pobavili diváka, sebe, ale nezabili své soupeře ;o)

Chcete-li se bitvy zúčastnit a nebo máte nějaké dotazy, pošlete nám e-mail na petr@rytirimelnicti.cz nebo martina@rytirimelnicti.cz. Sdělte nám jméno skupiny, nebo aspoň zástupce, když přijedete jako jednotlivci, kontakt na vás (e-mail popř. telef.číslo) a počet účastníků akce (šermující, lukostřelci, nebojující do bitvy (vesničani a pod.) a doprovod).

Stánkaři pokud se rozhodnete přijet na tuto akci, pošlete nám e-mail na petr@rytirimelnicti.cz nebo martina@rytirimelnicti.cz, kde nám popíšete co a s čím máte za stánek. My vás obratem budeme informovat, zda je vaše nabídka pro nás akceptovatelná, či nikoliv. Vítaná jsou dobová řemesla. Vzhled stánku musí být rovněž dobový, rovněž tak kostým obsluhy v něm.Rytíři Mělničtí si vás dovolují přátelsky pozvat na tuto akci. Budeme se těšit na ty, které již známe a další, které poznáme.
Partneři, kteří tuto akci podporují, bez kterých by to nešlo, kterým tímto děkujeme:Energotrans, a. s. - Hlavní partner akce

město Mělník - Hlavní partner akce

NADACE ČEZ - Podporuje tuto akci

Uzeniny Beta - Stálý partner akce

Mělnické vinařství Kraus - Stálý partner akce

Draco Ardens - Stálý partner akce

Michal Stavby - Stálý partner akce

MEKUC - Mělnické kulturní centrum, o.p.s. - Mediální partner akce

MEKUL - Mělnické kulturní léto (červen - září 2024) - Mediální partner akce

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Kuchyňské studio Mělník - Partner akce a sponzor divácké soutěže(c) 30.6.2024